Agenda Culinară
Dacă vezi această pagină înseamnă că nu ai cont sau nu ești logat. Dacă dorești doar să vizualizezi forumul poți apăsa pe butonul "Nu mai afișa" din dreapta și această imagine nu va mai fi afișată.

Pentru o vizualizare cat mai buna a acestui forum recomandam
Vă urăm o zi bună în continuare și o navigare cât mai plăcută pe acest forum !

Reţete culinare de la lume adunate şi din nou la lume date!

AcasaPortalInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Jumari si Untura de Porc

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
AgendaCulinara

MesajSubiect: Jumari si Untura de Porc   Sam 04 Dec 2010, 18:48

Jumari si Untura de Porc

Preparate acasa , ai mei nu au taiat porc... defapt nu mai taie demult, stiti voi probleme cu colesterolul . Ieri am cumparat niste sunca si vazand ca multa lume cumpara slanina pentru jumari am zis hai sa fac si eu acasa, doar nu-i greu. O data abia azi spal perdelele , daca ati facut curatenia de Craciun nu va apucati de jumari, toata casa o sa miroasa a prajeala .
Avem nevoie de:
slanina pentru jumari ( daca are si carnita prin ea cu atat mai bine)

Taiem slanina bucati de marimea unei cutii de chibrite, apoi le punem intr-o oala si le lasam sa se topeasca la foc mic, amestecand din cand in cand.

Cand se ridica la suprafata sunt gata, le scoatem cu o paleta si le punem in strecuratoare.

Daca va plac mai uscate, apasati putin pe ele sa mai iasa din grasime. Daca nu le lasati asa. Mie mi-au iesit un castronel mai mare si cam 800g untura.

sursa amalia-mylife.blogspot.com

Sus In jos
http://agendaculinara.yes-da.com

Jumari si Untura de Porc
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cosmetice naturale
» Retete festive
» Cum se curata... ?
» Zodia Maimuta
» Povesti la ceas de seara

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Agenda Culinară  :: AGENDA CULINARĂ :: TRADIŢII şi OBICEIURI de IGNAT :: PREPARATE DIN CARNE DE PORC-
Mergi direct la: