Agenda Culinară
Dacă vezi această pagină înseamnă că nu ai cont sau nu ești logat. Dacă dorești doar să vizualizezi forumul poți apăsa pe butonul "Nu mai afișa" din dreapta și această imagine nu va mai fi afișată.

Pentru o vizualizare cat mai buna a acestui forum recomandam
Vă urăm o zi bună în continuare și o navigare cât mai plăcută pe acest forum !

Reţete culinare de la lume adunate şi din nou la lume date!

AcasaInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Supă de Legume

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
AgendaCulinara

MesajSubiect: Supă de Legume    Sam 04 Dec 2010, 18:03

Pentru ca azi a inceput sa ploua si am ajuns acasa plina de frig m-am gandit sa fac o supica cu legume de sezon. Deja m-am saturat de atata ciorba de salata si am zis ca e cazul sa o schimb cu o supa cu multe legume asa cum imi place mie. Reteta practic s-ar putea rezuma la o singura propozitie ; toate legumele si zarzavatul se fierb si la sfarsit se adauga verdeata tocata , dar pentru ca imi viziteaza blogul multe fete care sunt incepatoare in ale bucatariei va scriu reteta un pic mai in detaliu poate va este de ajutor.
Ingrendiente:
3 morcovi
2 cartofi mai mari
1/4 telina ( radacina)
1 ceapa verde
1 usturoi verde
1 ardei kapia ( sau gras)
1/4 de varza mica ( 200 g)
150 g mazare congelata
3 linguri orez
leustean
150 ml  suc de rosii
1 lingura vegeta
patrunjel si marar proaspat

Se curata toate legumele.Morcovii impreuna cu telina se calesc in putin ulei si apoi se adauga apa ( oala este de 4 l). Cand incepe sa fiarba se adauga vegeta, leusteanul, ceapa si usturoiul taiate bucatele, varza taiata fideluta si ardeiul taiat in doua si curatat de samburi. Lasam sa fiarba la foc mic cu capac. Gustam morcovii si daca sunt fierti adaugam cartofii taiati bucatele, sucul de rosii, mazarea si orezul spalat in cateva ape.

Gustam si daca mai este nevoie adaugam putina sare.La sfarsit scoatem leusteanul si ardeiul si le aruncam. Servim cu smantana si verdeata tocata presarata deasupra.

sursa amali-mylife.blogspot.com

Sus In jos
http://agendaculinara.yes-da.com

Supă de Legume
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Agenda Culinară  :: AGENDA CULINARĂ :: SUPE-
Mergi direct la: