Agenda Culinară
Dacă vezi această pagină înseamnă că nu ai cont sau nu ești logat. Dacă dorești doar să vizualizezi forumul poți apăsa pe butonul "Nu mai afișa" din dreapta și această imagine nu va mai fi afișată.

Pentru o vizualizare cat mai buna a acestui forum recomandam
Vă urăm o zi bună în continuare și o navigare cât mai plăcută pe acest forum !

Reţete culinare de la lume adunate şi din nou la lume date!

AcasaPortalInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Borş de Peşte

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
AgendaCulinara

MesajSubiect: Borş de Peşte   Sam 04 Dec 2010, 17:16

Citat :

Borş de Peşte

Cu reteta asta e poveste lunga dar eu o scriu pe scurt. Ardeleanca fiind, borsul de peste nu-mi place de nicio culoare, dar sa stiti ca mama il gateste destul de des. Toata familia e innebunita dupa el ( inafara de mine ) si cum nu am scapat de sotul meu iubit , l-am facut ieri . Reteta e de la mama, sa nu-mi aduceti multe critici .

Ingrediente ( aproximative):

1 1/2 kg peste ( eu am pus 1 stiuca , (o tineam sa o fac umpluta) si tacamuri de peste)
3 morcovi

1/4 telina

1 pastarnac

1 ceapa

1 ardei gras

3-4 cartofi mai mici

150 ml bulion

1/2 litru bors

3-4 linguri leustean tocat

ulei, sare

Spalam pestele bine , il taiem bucati si-l punem sa fiarba cu putina sare in 4 litri de apa

.

Morcovii, telina , pastarnacul le curatam si le dam pe razatoarea cea mare. Ardeiul il taiem fasii sau cubulete si ceapa o tocam marunt. Calim zarzavatul in 4-5 linguri de ulei si apoi adaugam apa doar cat sa-l acopere. Adaugam sare ( eu am pus si putina vegeta) si lasam sa fiarba.

Cand pestele a fiert il scoatem cu o spumiera si il lasam sa se raceasca.

Supa ramasa o strecuram cu o strecuratoare fina si o adaugam la zarzavat. Din cate stiu carnea de peste se fierbe impreuna cu zarzavatul dar mama o fierbe separat si strecoara supa, apoi o adauga la legume. De ce? Ea zice ca sa nu ramana oase marunte . In fine, mergem mai departe. Adaugam la ciorba si cartofii curatati si taiati cubulete, bulionul si leusteanul.

Carnea racita o curatam frumos de pe oase si o adaugam in ciorba . Separat dam borsul intr-un clocot si-l adaugam la ciorba. Gustam si daca e cazul potrivim de sare. Servim cu ardei iute si daca va place cu smantana. Sotul mi-a dat nota 10 , acum ramane sa-l incercati si voi si sa-mi scrieti ce parere aveti .

sursa amalia-mylife.blogspot.com

Sus In jos
http://agendaculinara.yes-da.com

Borş de Peşte
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Agenda Culinară  :: AGENDA CULINARĂ :: BORŞURI-
Mergi direct la: