Agenda Culinară
Dacă vezi această pagină înseamnă că nu ai cont sau nu ești logat. Dacă dorești doar să vizualizezi forumul poți apăsa pe butonul "Nu mai afișa" din dreapta și această imagine nu va mai fi afișată.

Pentru o vizualizare cat mai buna a acestui forum recomandam
Vă urăm o zi bună în continuare și o navigare cât mai plăcută pe acest forum !

Reţete culinare de la lume adunate şi din nou la lume date!

AcasaPortalInregistrareConectare

Raspunde la subiectDistribuiţi | 

EVANTAIUL

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
AgendaCulinara

MesajSubiect: EVANTAIUL   Sam 04 Dec 2010, 17:01

Ingrendiente:
500 gr faina
125 gr lapte
125 gr apa
1 ou
1 lingurita miere
sare
50 g unt
20 g dojdie(proaspata sau uscata)
500 g sunca de Praga
200 g branza de burduf ( voi sa folositi cascaval )
1 ou si lapte pentru uns
Se freaca drojdia cu putin zahar pana se lichefiaza si apoi se amesteca cu putina apa calduta si 1 lingurita faina. Se lasa sa creasca la caldura.

Intr-un castron se amesteca restul ingrendientelor infara de sunca si branza, se adauga drojdia si se framanta un aluat elastic. O sa vedeti ca imediat se desprinde de vas. Il lasam sa dospeasca 20 de minute acoperit cu un prosop textil.
Apoi il impartim in patru. Luam o bucata si intindem o foaie pe planseta presarata cu putina faina. Punem branza pe toata foaia apoi felii de sunca pe jumatate ( se vede in foto) si apoi iar branza . E mai usor cu cascaval, il radeti  peste toata foaia. Aducem o latura din foaie pana la jumatatea foii, apoi cealalta peste si intoarcem foaia cu partea unde se imbina dedesubt.

Eu am mutat apoi aluatul in tava unsa cu putina grasime. Taiem cu o foarfeca fasii late de vreo 4 cm pe care le rasucim ca in imagine. Apoi indoim putin la mijloc sa-i dam forma unui evantai.

Lasam sa creasca 45 de minute apoi ungem cu oul batut cu putin lapte (  presaram mac sau susan , eu am uitat sa cumpar) si coacem cca 20 min in cuptor la foc potrivit. Rezulta o bunatate !.

Mie mi-au iesit 4 bucati. Data viitoare o sa le fac mai mici, mi se par mai cochete asa

sursa amalia-mylife.blogspot.com

Sus In jos
http://agendaculinara.yes-da.com

EVANTAIUL
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Puteti raspunde la subiectele acestui forum
Agenda Culinară  :: AGENDA CULINARĂ :: APERITIVE,ALUATURI,BLATURI,CHIFLE,PÂINE-
Raspunde la subiectMergi direct la: