Agenda Culinară
Dacă vezi această pagină înseamnă că nu ai cont sau nu ești logat. Dacă dorești doar să vizualizezi forumul poți apăsa pe butonul "Nu mai afișa" din dreapta și această imagine nu va mai fi afișată.

Pentru o vizualizare cat mai buna a acestui forum recomandam
Vă urăm o zi bună în continuare și o navigare cât mai plăcută pe acest forum !

Reţete culinare de la lume adunate şi din nou la lume date!

AcasaInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Cornuri bicolore

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
AgendaCulinara

MesajSubiect: Cornuri bicolore   Sam 27 Noi 2010, 18:29

Ingredienteingredientealuat1kg faina300ml lapte50gr drojdie150gr zahar3 oua200ml ulei1 pac praf de copt1 lg cacao400gr rahatsareSirop150gr zahar150ml apacoaja de lamaieMod de prepararedin lapte drojdie ,50gr zahar si 4 lg de faina am facut o maia pe care am lasat-o sa creasca ,dupa aceia am adaugat ouale batute cu restul de zahar ,sare si uleiul,faina amestecata cu praful de copt se framanta pana obtinem un aluat de o consistenta potrivita.Impartim aluatul in doua iar o parte o amestecam cu cacao dizolvata in putin lapte .Astfel aluaturile obtinute le lasam sa creasca.Dupa ce au crescut le portionam obtinand cate 8 portii din fiecare .Se mai lasa sa creasca si fiecare se intinde in forma de cerc care se taie in 4.Suprapunem partile cu cacao peste cele albe,trecem cu merdeneaua ca sa le fixam,apoi asezam bucatile de rahat si rulam .Le mai lasam sa creasca 15 min apoi le coacem la foc mic.Dupa ce le scoatem le insiropam in siropul rece pe care l-am obtinut prin fierberea zaharului cu apa.Sunt foarte pufoase si se mentin moi chiar si a doua zi.

sursa bucataria-romaneasca.ro

Sus In jos
http://agendaculinara.yes-da.com

Cornuri bicolore
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ce plante adunam in luna mai?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Agenda Culinară  :: AGENDA CULINARĂ :: PRĂJITURI~PLĂCINTE~DESERTURI~DULCIURI~ÎNGHEŢATĂ-
Mergi direct la: